کفش

کمی بیشتر در مورد “کفش”، این یار 5500 ساله، بدانیم.

کفش

کفش نامی است که برای انواع “پاافزار” استفاده می شود.و  پا پوشی است که برای محافظت از پا استفاده می شود تاانسان ها بتوانند در هر شرایطی راه بروند و به هر کجا که می خواهند قدم بگذارند.

از قدیم (که این مدت به حدود 5500 سال پیش نیز می رسد) مردم برای مراقبت از پاهای خود از کَفش استفاده می کردند و جالب است بدانید که از آن زمان کَفش های بند دار استفاده می شده است!

اما برای توصیف کامل “کَفش“، پس از خواندن متن زیر، در قسمت نظرات می توانید به ما کمک کنید.

اجزای کفش شامل:

  • رویه ی کفش
  • تخت بیرونی کَفش
  • کف‌های داخلی (که قابل تعویض هم هستند و توصیه می شود برای جلوگیری از بو دادن کَفش هایتان این کفی ها را هر از چندگاهی تعویض کنید.)
  • مغزی کَفش: این قسمت باریکه ی چرمی نوار مانندی است که میان زیره و رویه کفش دوخته می‌شود.
  • توکاری کَفش: کاغذ یا مقواهایی هستند که برای کلفت نشان دادن زیره کَفش استفاده می شود و میان کف و زیره کَفش جای می گیرند.
  • پاشنه کَفش
  • زیرپاشنه‌های کَفش
  • زیرپاشنه‌های گتر کَفش
  • ساق پوش کَفش

جدا کننده کفش

تصاویر کفش چرم تبریز

اولین کفش چرمی جهان

باستان‌شناسان اولین کفش چرمی جهان را در “ارمنستان” پیدا کرده اند. این کَفش از یک  تکه چرک ساخته شده است و جالب است بدانید که روی این کَفش، سوراخ‌هایی برای عبور بند کَفش تعبیه کرده اند.

بنابه گفته نیوز ساینتیست، این کَفش در حدود 5500 سال عمر دارد که این مقدار 3 تا 4 قرن، قدیمی‌تر از نمونه‌هایی است که در پای آیس‌من، (آیس من: مرد یخ‌زده ای که در  آلپ پیدا شده بود و کَفش هایش تا مدت ها به عنوان قدیمی ترین کَفش جهان شناخته می شد) پیدا شده  بود؛ البته فقط زیر کَفش های آیس‌من از چرم ساخته شده بودند و بالای این کَفش ها، از علف (الیاف طبیعی) بافته شده بود

شیوه ی نگهداری از کفش

بارها و بارها شنیده ایم که پای انسان قلب دومش است. پس همیشه باید بهترین کفش ها را بپوشید تا در آینده دچار مشکباتی همچون کمر درد و … نشوید. به یاد داشته باشید که کَفش خوب عموما سبک ترین و راحت ترین کَفش نیست! ای بسا که کفشی بسیار سبک باشد اما در پیاده رو های ایران و با این همه پستی بلندی های موجود در شهر تمام سنگ ریزه ها را زیر پایتان حس کتید.

ما در اینجا چند نکته برای نگهداری کَفش هایتان را یادآور می شویم تا شما بتوانید بجای خرید 2-3 کَفش، یک کَفش مناسب خریداری کنید و با نگهداری اصولی از آن، طول عمر کفش خود را افزایش دهید. علاوه بر این با رعایت این نکات طول عمر جوراب هایتان را نیز بالاتر خواهید برد.

1. به کفش های خود غذای مخصوصش را بدهید:

همان طور که برای نگهداری هر وسیله ای باید به آن رسیدگی کرد برای نگهداری کفش های چرمی نیز باید به آن ها واکس بزنید. “واکس” غذای کفش های چرمی است. اما اگر این غذا را در دسترس نداشتید، بجای آن می توانید از “قهوه” استفاده کنید. به این ترتیب که مقداری قهوه غلیظ تهیه کنید و با یک تکه اسفنج آن را بر روی کفش های چرمی خود بکشید. البته توجه داشته باشید که هیچ چیزی به قهوه ی مورد نظر اضافه نکنید! کفش ها قهوه تلخ و بدون شیر و شکر را بیشتر دوست دارند!

2. گفته می شود که وقتی برای اولین بار از کفشی استفاده می کنید:

آن کفش نو را در اولین روز کاری اش، در روزی آفتابی و خشک به پا کنید تا کاملا آب دیده شود و سنگریزه هایی که کف کفش می چسبند مقاومت آن را در برابر آب و رطوبت افزایش دهند.

3. برای داشتن کفشهایی براق از “وازلین” استفاده کنید.

این کار را می توانید قبل از هر بار واکس زدن انجام دهید تا به این ترتیب هم ماندگاری کفش خود را افزایش دهید و هم آن ها را براق کنید. البته توجه داشته باشید که هر چیزی به اندازه اش خوب است! پس از “وازلین” به اندازه استفاده کنید.

4. هیچ موقع با جوراب های بد بو و شسته نشده کفش هایتان را بپا نکنید.

اگر هر موقع که کفشتان را از پا در می آورید، جوراب هایتان را بپوشید و کاملا خشک کنید کفشتان همیشه ممانند کفش های تازه، تمیز و خوشبو خواهد بود. کافی است یک بار با جوراب بو دار کفشتان را بپا کنید، بعد از آن با هر جورابی کفش را بپوشید ملاحظه خواهید کرد که بوی جوراب قبلی را می گیرد.

5. با جوراب خیس کفشتان را نپوشید.

جوراب های خیس باعث میشوند تا فرم کفش هایتان عوض شوند و حالت تازگی کفش را از بین میبرند. علاوه بر این باعث مشکلات بدنی در آینده می شود. پس هیچ موقع کفش خیس یا کفش خشک با جوراب خیس، بپا نکنید.

6. برای داشتن جوراب با دوام چه کنیم؟

برای این که جوراب های با دوام داشته باشید، کافی است که قبل از استفاده از آنها، آنها را کاملا خیس کنید و در فریزر یا جا یخی یخچال کاملا منجمد کنید. بعد از انجماد جوراب آن را خارج کرده و دوباره خشک کنید. این کار باعث می شود تا الیاف جوراب به راحتی از هم نپاشند و عمر و ماندگاری جوراب هایتان را افزایش خواهد داد.

کفش

توسط |2019-12-02T11:59:00+00:00نوامبر 25th, 2019|Uncategorized|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه